Aktualności
Studia z fizjoterapii - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni?
28.04.2023Fizjoterapia to dziedzina medyczna, która zajmuje się leczeniem i rehabilitacją różnego rodzaju schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz...
Jak długo ważna jest recepta?
12.04.2023Recepty wystawiane przez lekarzy pozwalają na wykupienie leków, które wspomagają proces leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Obecnie...
IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa„Innowacyjna Fizjoterapia” Lublin/online, 22 kwiecień 2023 r.
27.02.2023Czy Wirtualna Rzeczywistość to skuteczniejsze leczenie pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi? Firma BioMinds Healthcare postawiła sobie za cel dowieść tego w testach klinicznych.
02.12.2022Technologia już dawno rozpoczęła wykraczać poza ramy urządzeń i ich zastosowania mechanicznego. Dociera już nie tylko do sfery...
Aktualności
Artroskopia kolana, czy to jest w ogóle bezpieczne?
Co to tak właściwie jest i na czym polega artroskopia kolana?
To mało inwazyjna procedura operacyjna wykonywana przez ortopedę, polegająca na wykonywaniu przez niego dosłownie minimalnych nacięć chirurgicznych o średnicy nieprzekraczającej 8 mm. Następnie wprowadza się przez nie do wnętrza stawu specjalne narzędzia o grubości mniejszej niż ołówek. Do narzędzi takich należy przede wszystkim kamera wyposażona we własne źródło światła, dzięki której specjalista może zobaczyć obraz z wnętrza ciała człowieka w znacznym powiększeniu, co pozwala mu na znacznie łatwiejszą ocenę sytuacji zdrowotnej pacjenta. Zazwyczaj wykonuję się od 2 do 3 dostępów operacyjnych (nacięć) podczas 1 zabiegu, trwającego w granicach 0,5-2 godzin. Należy także wspomnieć o tym, że przed przystąpieniem do operacji staw kolanowy zostaje wypełniony roztworem soli fizjologicznej. Nie rzadko na skórę powyżej stawu zakładana jest specjalistyczna opaska uciskowa tzw. opaska Esmarcha, która ma celu chronienie osobę podjętą całym procesem przed nagłymi i niekontrolowanymi krwotokami z miejsca zrobienia ubytków w skórze.
Jakie przedsięwzięcia można wykonać podczas zabiegu takiegiego jak artroskopia kolana?
Należy przede wszystkim podzielić te aspekty na dwie różne od siebie grupy, procedury lecznicze, a także rozpoznania. Do pierwszych zaliczamy przede wszystkim Usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej, ciał wolnych ze stawu, oraz Usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej, oraz zwłókniałych części fałdu maziowego przyśrodkowych. Do tego rekonstrukcję uszkodzonych więzadeł, płukanie stawu w trakcie dotykającej go infekcji, usunięcie w pełni, lub naprawa uszkodzonych fragmentów łąkotki, albo rekonstrukcję, tudzież opracowanie ubytków chrząstki stawowej. Do drugiej grupy czynności, które można wykonać podczas tego zabiegu, jakim jest artroskopia kolana zaliczamy natomiast rozpoznanie dolegliwości takich jak uszkodzenie łąkotki stawowej, oraz innych części stawu, zapalenie, nadmierne zużycie chrząstki, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego z towarzyszącą niestabilnością, ciała wolne kostne, albo chrzęstne, zespół fałdu maziowego przyśrodkowego.
Zalety
Artroskopia kolana jest przede wszystkim znacznie prostsza do przeprowadzenia dla lekarza niż operacja otwarta. Dodatkowo jest ona niezwykle mało inwazyjna, dzięki czemu pacjenci po wykonaniu jej wychodzą z kliniku do swojego domu zaledwie parę godzin po jej wykonaniu, co jest wręcz niemożliwe w przypadku wspomnianych już wcześniej otwartych operacji.
Przeciwwskazania i powikłania związane z samym zabiegiem
Artroskopia kolana tak jak wszystkie rzeczy tego typu także ma swoje przykre konsekwencje i sytuacje kiedy za wszelką cenę nie można jej stosować, ponieważ groziłoby to naszemu zdrowiu. Przede wszystkim nie podejmuje się jej w przypadku osób, u których stwierdzono zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, która wymaga zastosowania endoprotezy. Nie powinno się jej ponadto stosować gdy u pacjenta zachodzą patologie w stawie kolanowym, oraz jego uszkodzenia, które dają jakiekolwiek, choćby najmniejsze szansę na samoistne wyleczenie przy zastosowaniu leczenia zachowawczego, tudzież rehabilitacyjnego. Ponadto zabiegów tego typu nie przeprowadza się także osób otyłych jak również również dotkniętych chorobami o charakterze nowotworowym. Powikłania zdarzają się rzadko, lecz niestety mogą wystąpić. Zaliczamy do nich krwawienie i uszkodzenie naczyń krwionośnych, infekcje, złamanie. Lub uszkodzenie narzędzia, którym zabieg jest wykonywane wewnątrz stawu, zakrzepica żył głębokich, czy uszkodzenia nerwów. Należy jednak podkreślić, iż szanse ich wystąpienia są naprawdę nikłe, ponieważ zdarzają się one zaledwie zdecydowanie rzadziej niż w 1% procencie zabiegów.
Rehabilitacja po zabiegu
Rany po operacji zazwyczaj goją się kilka dni, a szwy usuwane są zaledwie tydzień po zabiegu. Bandaż natomiast można zdjąć już następnego dnia po operacji, a do osłony stosować jedynie jałowy plastry. Czas pełnej rehabilitacji może trwać od jednego do kilku tygodni, w zależności od rozmiaru zabiegu, oraz organizmu osoby objętej operacją.