Aktualności
Studia z fizjoterapii - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni?
28.04.2023Fizjoterapia to dziedzina medyczna, która zajmuje się leczeniem i rehabilitacją różnego rodzaju schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz...
Jak długo ważna jest recepta?
12.04.2023Recepty wystawiane przez lekarzy pozwalają na wykupienie leków, które wspomagają proces leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Obecnie...
IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa„Innowacyjna Fizjoterapia” Lublin/online, 22 kwiecień 2023 r.
27.02.2023Czy Wirtualna Rzeczywistość to skuteczniejsze leczenie pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi? Firma BioMinds Healthcare postawiła sobie za cel dowieść tego w testach klinicznych.
02.12.2022Technologia już dawno rozpoczęła wykraczać poza ramy urządzeń i ich zastosowania mechanicznego. Dociera już nie tylko do sfery...
Aktualności
Badanie RTG — informacje, które powinno się znać przed wykonaniem badania.
Badanie RTG – co to za badanie i jaki jest czas wykonania?
Badanie RTG, zwane prześwietleniem rentgenowskim, jest najstarszym badaniem wykonywanym w medycynie. Urządzenie wykorzystuje wiązkę promieni X, które można nakierować na dane miejsce ciała. Promienie te precyzyjnie przechodzą przez skórę, pozwalając na dokładny obraz badanego organu. Badanie RTG trwa zwykle kilka minut.
Kiedy wykonuje się badanie RTG?
Badanie RTG wykonuje się w celu poprawnej diagnozy, postępów leczenia czy choroby. Badanie rentgenem umożliwia wykrycie nowotworów oraz zwyrodnień narządów. Jest wykorzystywane w diagnostyce urazów układu ruchowego, ponieważ dobrze uwidacznia kości. Również jest ważnym elementem w stomatologii i ortodoncji.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania RTG jest ciąża. Promieniowanie jest szczególnie niebezpieczne dla płodu, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnych wad oraz deformacji. Rentgen może uszkadzać komórki organizmu, prowadząc do anemii, zaburzeń układu immunologicznego, nowotworów czy niepłodności. Nie zaleca się wykonywania badania u małych dzieci.
Jak przygotować się do badania?
Badanie RTG nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Ważnym elementem jest posiadanie skierowania na badanie rtg oraz dokument tożsamości. W przypadku podania kontrastu pacjent powinien przestrzegać lekkostrawnych potraw, unikać napojów gazowanych, produktów mlecznych, unikać produktów z wysoką zawartością błonnika, a ostatni posiłek zjeść do 6 godzin przed badaniem. Użycie kontrastu stosuje się w badaniu jamy brzusznej, miednicy oraz dolnym odcinku kręgosłupa. Dzień przed badaniem trzeba przyjąć środek przeczyszczający oraz preparat na wzdęcia. Lekarz zlecający badanie pomoże dobrać odpowiednie środki. Zażywanie środków wspomnianych powyżej, usuną zbędny pokarm oraz gazy, które mogłyby zaburzyć zdjęcie rentgenowskie.
Wygodny ubiór pomoże w sprawnym wykonaniu badania oraz zwiększy komfort pacjenta.
Jakie dodatkowe badania potrzeba do RTG?
Badanie RTG z kontrastem wymaga aktualnego poziomu kreatyniny we krwi. Warto wziąć ze sobą wcześniejsze podobne wykonane badania (tomografia komputerowa, rentgen).
Jak wygląda przebieg badania?
Pacjent będzie proszony o zdjęcie ubioru z części ciała, by umożliwić lepszy obraz prześwietlanego miejsca. Elementy metalowe, czyli spinki, zegarek, kolczyki, naszyjniki, bransoletki itp., należy zdjąć przed badaniem. Wszelkie brodawki, duże znamiona czy tatuaże, należy zgłosić do radiologa. RTG wykonuje się na stojąco, leżąco lub siedząco, zależy który obszar będzie prześwietlany. Wskazówki dotyczące badania, będą przekazywane przez radiologa. Należy się nie poruszać podczas prześwietlenia, ponieważ obraz będzie rozmyty i nieczytelny. Wszystkie polecenia od radiologa oraz personelu, należy wykonywać, by ułatwić przebieg badania. Pacjent zostanie poproszony w pewnym momencie o wstrzymanie oddechu na parę sekund. Jeśli w ciągu badania, pacjent źle się poczuje, należy niezwłocznie poinformować o tym personel znajdujący się w pobliżu.
Zalecenia po wykonaniu badania
Wyniki badania RTG, powinny być od razu po badaniu, jednak na opis będzie trzeba chwilę poczekać. W niektórych placówkach odpis jest dosyłany elektronicznie, w innych osobiście trzeba odebrać komplet wyników. Zaleca się zostać na terenie placówki po wykonaniu badania z kontrastem. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy takie jak osłabienie czy zmęczenie z nieznanej przyczyny, należy się niezwłocznie udać do lekarza.
W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości polecam skontaktować się z placówkami TOMMA diagnostyka obrazowa. Specjaliści w placówce TOMMA chętnie pomogą w przygotowaniu się do badania RTG i wielu innych badań. Placówki TOMMA diagnostyka obrazowa znajdują się w całej Polsce.