Aktualności
24 Sympozjum SKRiFW PTK finalnie odbędzie się w dniach 28-29 maja 2021 roku, jedynie w formule ONLINE.
08.04.2021„REHABILITACJA KARDIOLOGICZNA 2021 – od nauki do praktyki” będzie tematem przewodnim kolejnego 24 Sympozjum Sekcji...
Odzież medyczna perfekcyjnie dopasowana do Twoich potrzeb? Sprawdź, jak ją wybrać
08.04.2021Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, czy kosmetyczką, w swojej pracy potrzebujesz odpowiedniego stroju. Ten musi być...
Ból głowy w ciąży - przyczyny, objawy, zapobieganie
07.04.2021Ból głowy podczas ciąży jest powszechny i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Domowe sposoby mogą często pomóc złagodzić ból....
Targi Reha INNOVATIONS, Kraków 10-11.09.2021
19.03.2021Targi Reha INNOVATIONS odbędą się w dniach 10–11 września 2021 roku w EXPO Kraków. Wydarzenie to będzie miejscem spotkań świata biznesu...
Aktualności
Ból głowy w ciąży - przyczyny, objawy, zapobieganie
Ból głowy podczas ciąży jest powszechny i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Domowe sposoby mogą często pomóc złagodzić ból.
Ciąża powoduje kilka istotnych zmian w organizmie, z których wiele może wywołać indywidualne objawy. Zmiany w hormonach i objętości krwi, jak również zła postawa spowodowana zwiększoną masą ciała, są powszechnymi czynnikami.
Niektóre z tych zmian mogą również powodować bóle głowy, na które dostępne są różne domowe sposoby. Jednak każdy, kto doświadcza niepokojących lub ciężkich objawów, powinien zwrócić się o pomoc do lekarza. Lekarz zazwyczaj jest w stanie określić konkretną przyczynę i udzielić pomocy.
W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i leczenie bólu głowy w czasie ciąży.
Bóle głowy w ciąży - przyczyny
Kobiece ciało doświadcza kilku szybkich i drastycznych zmian podczas ciąży, które mogą prowadzić do kilku różnych objawów. Bóle głowy są częstym objawem podczas ciąży.
Dokładna przyczyna bólu głowy podczas ciąży może się różnić w zależności od trymestru.
W poniższych sekcjach omówimy kilka prawdopodobnych przyczyn bólu głowy w ciąży, z których niektóre są bardziej powszechne w niektórych trymestrach. W łagodzeniu bólów głowy w ciąży mogą pomóc maty relaksujące, dostępne w sklepie https://medwil.pl.
Pierwszy trymestr
W pierwszym trymestrze ciąży ciało kobiety przechodzi kilka drastycznych zmian w krótkim czasie. Ciało doświadcza dużego napływu hormonów, wraz ze wzrostem ilości krwi. Może również dojść do gwałtownego przyrostu masy ciała.
Zmiany te mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych rodzajów bólu głowy, takich jak napięciowe bóle głowy. Niektóre inne objawy ciąży mogą również wpływać na te bóle głowy lub pogarszać ich przebieg.
Drugi i trzeci trymestr ciąży
W drugim i trzecim trymestrze kobieta może być mniej narażona na bóle głowy spowodowane zmianami hormonalnymi, ponieważ na tym etapie ciąży organizm zazwyczaj dostosował się już do tych zmian.
Jednak niektóre kobiety nadal odczuwają napięciowe bóle głowy spowodowane zmianami hormonalnymi przez cały okres ciąży.
Nadciśnienie w czasie ciąży
Nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi, jest częstym doświadczeniem wielu kobiet w ciąży.
Częstym objawem nadciśnienia w ciąży jest ból głowy, który nie chce ustąpić. Do innych objawów należą:
- zmiany w widzeniu, takie jak niewyraźne widzenie lub widzenie plamek
- mdłości lub wymioty
- nagły przyrost wagi
- ból w górnej części brzucha lub podbrzusza
- trudności w oddychaniu
- opuchlizna twarzy lub rąk
Bóle głowy - objawy
Bóle głowy podczas ciąży mogą objawiać się na różne sposoby. Na przykład, mogą powodować różne rodzaje i poziomy bólu.
Z medycznego punktu widzenia, bóle głowy są albo pierwotne albo wtórne. Pierwotne bóle głowy nie są objawem choroby, podczas gdy wtórne bóle głowy występują, gdy przyczyną jest choroba podstawowa. Wtórne bóle głowy zwykle prowadzą do szeregu innych objawów.
Poniżej omówiono kilka rodzajów bólów głowy występujących w czasie ciąży.
Napięciowe bóle głowy
Napięciowe bóle głowy powodują łagodny do umiarkowanego ból w głowie. Wiele osób opisuje ten ból jako uczucie, jakby miały ciasną opaskę wokół głowy.
Migrenowe bóle głowy
Migrenowe bóle głowy mogą również wystąpić w czasie ciąży. Według szacunków, migrenowe bóle głowy występują nawet u 10% kobiet w ciąży.
Migrenowe bóle głowy często zaczynają się od tępego bólu, który przeradza się w przeszywający, pulsujący ból, który może, ale nie musi promieniować.
Osoba może być również bardzo wrażliwa na światło, hałas i niektóre zapachy. Epizody migreny mogą również powodować inne objawy, takie jak zawroty głowy lub mdłości.