Aktualności
Znajdź specjalistę uzależnień w Krakowie, który spełni Twoje oczekiwania.
08.12.2023Znajdź specjalistę uzależnień w Krakowie, który spełni Twoje oczekiwania. W współczesnym społeczeństwie występuje szeroki...
Hotel rehabilitacyjno-wypoczynkowy w górach
31.10.2023Każdy z nas, od czasu do czasu potrzebuje w swoim życiu odpoczynku, regeneracji, bez względu na wiek, przebyte choroby czy dolegliwości....
Kompleksowe badanie i screening zdrowia - Polacy badają stan zdrowia w poszukiwaniu długowieczności i lepszego samopoczucia
30.09.2023Ośrodki medyczne na całym świecie prześcigają się w szerokiej ofercie badań specjalistycznych i zabiegów. Lekarze wdrażają wiele badań związanych...
Co robi fizjoterapeuta?
04.09.2023Fizjoterapia jest dziedziną pokrewną medycynie. Mimo że specjalista nie musi kończyć studiów medycznych, to jego wiedza dotycząca anatomii...
Aktualności
Co robi fizjoterapeuta?
Fizjoterapia jest dziedziną pokrewną medycynie. Mimo że specjalista nie musi kończyć studiów medycznych, to jego wiedza dotycząca anatomii człowieka, w szczególności układu ruchu jest bardzo duża. Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta - specjalista od układu ruchu
Fizjoterapia jest jedną z dyscyplin pokrewnych medycynie. Mimo że specjalista nie musi kończyć studiów medycznych, to jego wiedza związana z układem ruchu, mięśniami, stawami czy układem kostnym jest bardzo duża.
Po pomoc do specjalisty zgłaszają się najczęściej osoby z chorobami układy ruchu, po urazach i wypadkach, a także po zabiegach chirurgicznych, po których konieczne jest podjęcie odpowiednich ćwiczeń i terapii, aby powrócić do pełnej sprawności. Fizjoterapeuci wykorzystują szereg metod, takich jak specjalistyczne zabiegi, ćwiczenia czy terapię manualną, ale dzięki ogromnej wiedzy mogą podnosić świadomość pacjentów, w zakresie jak dbać o dobrą kondycję układu ruchu.
Działalność edukacyjna i profilaktyczna obejmuje przede wszystkim przekazywanie wiedzy na temat zachowań, a także postaw istotnych dla zachowania doskonałej kondycji. Nie każdy ma świadomość, że nawet zwykłe czynności, jak podnoszenie ciężkich przedmiotów mają ogromny wpływ na układ kostno-stawowo-mięśniowy człowieka, a zaniedbania na tym polu prowadzić mogą do powstania urazów. Wiele mówi się też o tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia, jednak równie ważny jest odpowiedni dobór zestawu ćwiczeń. Uwzględniając indywidualną sytuację pacjenta, fizjoterapeuta może pomóc dopasować ćwiczenia poprawiające ogólną kondycję lub wspierające określone partie ciała.
Najczęściej fizjoterapia kojarzona jest przez pacjentów z terapią manualną. Istotą działania jest tu stosowanie odpowiednich metod ucisku, chwytów oraz masażu, w celu nie tylko poprawy kondycji układu ruchu, ale też w łagodzeniu bólu, ograniczeniu sztywności mięśni, stawów i innych elementów układu ruchu. Fizjoterapia obejmuje w szczególności fizykoterapię, kinezyterapię, terapię manualną, masaż leczniczy. Duże znaczenie odgrywa też masaż tkanek głębokich, do wykonywania którego przygotować można się podczas specjalistycznych kursów.
Z jakimi objawami należy się do niego zgłosić?
Obecnie podczas fizjoterapii wykorzystywanych jest wiele metod działania. W ramach fizykoterapii stosuje się m.in. TENS, elektro i laseroterapię, termoterapię, hydroterapię, natomiast w ramach kinezyterapii wykorzystuje się głównie leczenie ruchem, odpowiednio dopasowane ćwiczenia i inne aktywności.
Problemy, które powinny skłonić do konsultacji ze specjalistą mogą być bardzo zróżnicowane, często wspomagają terapię zdiagnozowanych chorób, jak np. w przypadku choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego. Fizjoterapia pomaga pacjentom neurologicznym, ale doskonale wspomaga też leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego czy nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Szerokie możliwości pomocy sprawiają, że dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do specjalisty pacjenci są różne. Często jest to ból - pleców, stawów, napięciowe bóle głowy Wspomagająco działania fizjoterapeuty pomóc mogą leczyć również stany zapalne stawów lub mięśni, które mogą być konsekwencją urazów, do jakich doszło podczas aktywności fizycznej.
Do fizjoterapeuty powinny udać się również osoby po zabiegach operacyjnych oraz oczekujące na zabieg po przebytym urazie. Ćwiczenia i zabiegi wykonywane przez specjalistę pomogą nie tylko ograniczyć ból, ale ograniczą ryzyko rozwoju stanów zapalnych czy pomogą zredukować obrzęki.
__________________________________________________________
Artykuł powstał we współpracy z https://masaztkanekglebokich.pl