Aktualności
Studia z fizjoterapii - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni?
28.04.2023Fizjoterapia to dziedzina medyczna, która zajmuje się leczeniem i rehabilitacją różnego rodzaju schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz...
Jak długo ważna jest recepta?
12.04.2023Recepty wystawiane przez lekarzy pozwalają na wykupienie leków, które wspomagają proces leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Obecnie...
IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa„Innowacyjna Fizjoterapia” Lublin/online, 22 kwiecień 2023 r.
27.02.2023Czy Wirtualna Rzeczywistość to skuteczniejsze leczenie pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi? Firma BioMinds Healthcare postawiła sobie za cel dowieść tego w testach klinicznych.
02.12.2022Technologia już dawno rozpoczęła wykraczać poza ramy urządzeń i ich zastosowania mechanicznego. Dociera już nie tylko do sfery...
Aktualności
Czym jest osteoporoza i jak ją leczyć?
Osteoporoza jest chorobą, która dotyka nie tylko osoby starsze. Jej rozwój może być utajony, a objawy są niezauważalne. Dlatego ważna jest uważna obserwacja i regularne badania. Osteoporoza to choroba układu kostnego. Często jest kwalifikowana jako choroba cywilizacyjna, a złamania osteoporotyczne występują u 30% kobiet i 8% mężczyzn po 50. roku życia.
roku życia. W trakcie przebiegu choroby masa kości maleje, a struktury kostne są coraz bardziej podatne do złamań.
Osteoporoza dzieli się na: pierwotną – związaną ze starzeniem się układu kostnego, wtórną – spowodowaną przyjmowaniem leków lub różnymi chorobami.
Grupy najbardziej narażone na rozwój osteoporozy: osoby starsze, kobiety, z menopauzą przed 45 rokiem życia, osoby bardzo szczupłe, osoby chorujące m.in. na: cukrzycę, mukowiscydozę, kamicę nerkową, czy zespół Cushinga, a także kobiety z niedoborem estrogenów i mężczyzn z niskim poziomem testosteronu.
Istnieje również szereg innych czynników, które wpływają na rozwój osteoporozy: mała ilość wapnia, niedobór witaminy D, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a także siedzący tryb życia i nieuruchomienie.
Objawy osteoporozy
Osteoporoza może rozwijać się bezobjawowo przez kilka lat i może mieć wyraźne objawy tylko na pewnym etapie. Potem są złamania - np. kręgi, kość udowa, kości i stawy przedramienia.
Te złamania prowadzą do nawracającego bólu i zapaści pacjenta. Proste złamania kręgów mogą również złamać się bezobjawowo, powodując jedynie zmniejszenie wielkości.
Przyczyną jest również wiele złamań, przewlekły ból pleców, przerost klatki piersiowej, bóle głowy i ból szyi, ból brzucha, bolesna neuropatia uciskowa. Ból u osób starszych jest często niedoceniany przypisywany starości. Ból może się nasilać nawet przy niewielkich ruchach po kaszlu. Niektóre złamania mogą skutkować niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania, co bezpośrednio wpływa na stan psychiczny i może prowadzić do depresji.
Jak leczyć osteoporozę?
Leczenie osteoporozy polega głównie na minimalizacji złamań. Odpowiednio dobrane leki hamują proces niszczenia i sprzyjają odbudowie ich struktury. Pacjenci otrzymują również wapń i witaminę D, a w niektórych przypadkach nowe ustalone diety i zmiany stylu życia są kluczowe. Należy pamiętać, że dobrze dobrana terapia może spowodować rozwój choroby i utrzymać system w bardzo dobrej kondycji nawet do późnej starości.
Jesteś z Wielkopolski, borykasz się z osteoporozą i szukasz najlepszego prywatnego reumatologa w Poznaniu? Zgłoś się do kliniki Reumedika.