Aktualności
Wizyty w stacjonarnej przychodni czy konsultacje online – co wybrać?
19.06.2024Umówienie się na spotkanie z lekarzem w placówce medycznej ma sens wtedy, kiedy możemy poświęcić nieco czasu na dojazd do lekarza, a także...
Zabiegi fizjoterapeutyczne w Uzdrowisku Kopalnia Soli "Wieliczka"
29.05.2024Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce, które łączy bogatą historię z nowoczesnymi metodami leczenia. Znane przede...
Podstawy pielęgnacji ciała
17.04.2024Skóra na ciele jest niemal dwa razy grubsza od tej na twarzy, zawiera mniej gruczołów łojowych, za to więcej tych potowych. Dbanie o ciało...
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – o czym musisz wiedzieć?
26.03.2024Wielkość penisa wciąż jest dla wielu mężczyzn kwestią niezwykle ważną. Czasami niedobory na tym polu wywołują u nich zawstydzenie, a nawet...
Aktualności
Zastosowanie stołów rehabilitacyjnych z funkcją elektryczną w procesie leczenia
Rehabilitacja i fizjoterapia to dziedziny medycyny, które nie tylko wymagają wiedzy i doświadczenia, ale także opanowania, precyzji i dokładności. W procesie rehabilitacji bardzo ważne jest również odpowiednio dopasowane wyposażenie sal czy gabinetów. Niewątpliwie najważniejszy element stanowi tu dobrze dobrany stół rehabilitacyjny. To właśnie on gwarantuje pacjentom komfort i bezpieczeństwo, natomiast specjalistom umożliwia precyzyjne wykonywanie procedury rehabilitacyjnej.
Czym wyróżniają się stoły zabiegowe z funkcją elektryczną?
Stoły rehabilitacyjne z funkcją elektryczną to obowiązkowe wyposażenie oddziałów i gabinetów fizjoterapii i rehabilitacji. Wyróżniają się możliwością indywidualnego dostosowania do potrzeb zarówno ze strony specjalistów, jak i pacjentów. Mowa o elektrycznej regulacji, która pozwala na proste i szybkie manewrowanie i ustawienie stołu.
Dobry elektryczny stół rehabilitacyjny jest wyposażony w specjalne siłowniki regulujące wysokość, a także ułożenie poszczególnych segmentów. Takie zastosowanie pozwala pacjentowi na komfortowe, stabilne i bezpieczne ułożenie podczas wykonywania procedury rehabilitacyjnej. Z kolei dla lekarza stanowi wygodę podczas codziennej pracy. Odpowiednie ustawienie stołu pozwala na swobodny dostęp do danej partii ciała. Z tego względu elektryczne stoły rehabilitacyjne stanowią duże udogodnienie w codziennej pracy rehabilitantów i fizjoterapeutów.
W jaki sposób można wykorzystać stoły w rehabilitacji i różnych zabiegach wykonywanych w ramach całego procesu powrotu do zdrowia?
Stoły rehabilitacyjne na co dzień wykorzystywane są w procesie fizjoterapii, rehabilitacji, a także leczenia. Dodatkowo często stanowią wyposażenie salonów kosmetycznych. Stoły rehabilitacyjne służą do wykonywania zabiegów głównie z zakresu terapii manualnej lub mięśniowej. Dodatkowo umożliwiają przeprowadzenie diagnostyki, masaży czy ćwiczeń.
Stoły rehabilitacyjne muszą być trwałe, stabilne oraz bezpieczne, ponieważ procedura medyczna z zakresu fizjoterapii czy rehabilitacji wymaga dużej precyzji. Każda osoba, która utraciła sprawność fizyczną na skutek urazów lub schorzeń powinna skorzystać z pomocy specjalisty. To właśnie dla nich rehabilitacja stanowi zakres działań, których zadaniem jest przywrócenie sprawności. Tego typu procedura odbywa się zazwyczaj na stołach rehabilitacyjnych. Zaburzenia funkcji motorycznych zarówno u dzieci, jak i dorosłych również stanowią kwalifikację do wykonywania zabiegów oraz ćwiczeń.
Rehabilitacja to złożony proces, który składa się z wielu etapów i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Niewątpliwie niezwykle ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego stoły rehabilitacyjnego z funkcją elektryczną, która umożliwi optymalne dostosowanie do konkretnych potrzeb pacjenta oraz wymagań ze strony rehabilitanta czy fizjoterapeuty.
Jednym z polecanych elektrycznych stołów zabiegowych jest STEL32, dostępny w sklepie: https://www.meble-medyczne.pl
Jakie ćwiczenia i procedury można wykonywać przy użyciu stołów rehabilitacyjnych?
Stół rehabilitacyjny z funkcją elektryczną służy przede wszystkim do masażu oraz wykonywania wszelkich zabiegów czy ćwiczeń leczniczych. Z powodzeniem wykorzystywany jest do kinezyterapii, czyli leczenia ruchem. To działania fizjoterapeutyczne z wykorzystaniem metod usprawniania ruchowego, które są stosowane w schorzeniach i dysfunkcjach w obrębie ruchu.
Stoły rehabilitacyjne świetnie sprawdzają się również do masażu i ćwiczeń w kabinach UGUL, która umożliwia wykonywanie ćwiczeń w trakcie rehabilitacji ortopedycznej, neurologicznej oraz reumatologicznej. Dodatkowo są wykorzystywane do manipulacji i mobilizacji pacjenta. Spośród dostępnych modeli można także wybrać stoły przeznaczone do drenażu limfatycznego lub pionizacji.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów, które przeprowadza się z wykorzystaniem stołu rehabilitacyjnego, jest NDT Bobath. Metoda ta stosowana jest podczas terapii dzieci i niemowląt. W tym przypadku swoje zastosowanie ma 1-segmentowy model z szerokim leżem oraz regulacją wysokości. Inną techniką jest terapia manualna, czyli różnorodność wykonywanych zabiegów z zakresu reumatologii, neurologii, rehabilitacji oraz ortopedii. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie stół rehabilitacyjny z funkcją elektryczną, który składa się z kilku segmentów. Terapia PNF również wymaga odpowiedniego łóżka. To samo dotyczy masaży, np. tkanek głębokich lub relaksacyjnego. W obu przypadkach można wybrać klasyczny model.
Każdy sklep medyczny dysponuje różnymi modelami stołów rehabilitacyjnych. Poszczególne produkty różnią się między sobą parametrami czy mechanizmem działania. Wybierając odpowiedni model stołu rehabilitacyjnego, najważniejszym aspektem jest cel jego przeznaczenia. Warto zatem zastanowić się nad docelową grupą pacjentów, której będzie służył stół.
Jakie są korzyści płynące z zastosowania stołów rehabilitacyjnych z funkcją elektryczną dla pacjentów i medyków?
Stoły rehabilitacyjne z możliwością regulacji najczęściej są wykorzystywane w gabinetach rehabilitacji. To właśnie dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie wszelkich zabiegów terapeutycznych lub leczniczych, a także ćwiczeń oraz masażu. Przeprowadzanie procedur rehabilitacyjnych wymaga odpowiedniego wyposażenia, które można w pełni dostosować do potrzeb zarówno pacjenta, jak i personelu medycznego. Chcąc, aby stoły rehabilitacyjne doskonale spełniały swoje przeznaczenie, konieczna jest możliwość regulacji sterowania wysokością. Takie zastosowanie pozwala na optymalne dostosowanie stołu do indywidualnych potrzeb, podczas wykonywania zabiegów, ćwiczeń czy masaży.
Łóżko musi być stabilne oraz bezpieczne i przede wszystkim dobrze ustawione. Rehabilitacja wymaga dużej precyzji, stąd też dostosowanie łóżka do indywidualnych potrzeb lekarza i pacjenta jest priorytetem. Odpowiednie ułożenie pozwoli zachować komfort i wygodę w trakcie zabiegów oraz ćwiczeń, a także znacząco wpłynie na efektywność wykonywanej procedury rehabilitacyjnej. Precyzyjne dostosowanie stołu rehabilitacyjnego jest niezwykle istotne przy wykonywaniu ćwiczeń związanych z urazem kręgosłupa.
Elektryczny stół rehabilitacyjny jest obowiązkowym wyposażeniem sal i gabinetów, w których wykonywane są zabiegi, ćwiczenia czy masaże. Ważny jest odpowiedni dobór łóżka pod konkretne potrzeby. Jednak należy pamiętać, że możliwość regulacji jest niezwykle istotna, gdyż pozwala na optymalne ustawienie stołu do indywidualnych potrzeb.